fot1-min

Hydraulika siłowa daje ogromne możliwości. Na niej opiera się działanie rozlicznych maszyn wykorzystywanych w budownictwie, rolnictwie czy przemyśle. Wykorzystywane w nich silniki hydrauliczne umożliwiają im długotrwałą, niemal nieprzerwaną pracę na ogromnych obciążeniach. Elementy takie jak pompy hydrauliczne zasilają śmieciarki, koparki czy maszyny rolnicze. Charakteryzują się ogromną wytrzymałością i precyzją działania. Jednak aby mogły wykonywać swoją pracę długo i skutecznie, należy odpowiednio o nie dbać. W jaki sposób? Odpowiedź brzmi: regularnie serwisować i bezzwłocznie reagować już na pierwsze symptomy nieprawidłowego funkcjonowania.

Awaria pompy hydraulicznej – szybka reakcja jest na wagę złota

Mimo że pompy hydrauliczne to urządzenia stworzone do długotrwałej, nieprzerwanej pracy z wielkimi obciążeniami, z czasem mogą im się przydarzyć większe lub mniejsze awarie. Uszkodzenia nie muszą wynikać z narażania maszyny na pracę w krytycznych warunkach lub z błędów użytkownika. Może się zdarzyć, że w wyniku długotrwałej, intensywnej eksploatacji elementy hydrauliki siłowej ulegną na przykład rozszczelnieniu. W takim wypadku regeneracja przebiegnie szybko, a jej koszt nie będzie wysoki – oczywiście jeśli tylko zajmiemy się problemem na czas. W przeciwnym razie stosunkowo niewielka usterka może przekształcić się w poważniejszą awarię, w wyniku której konieczna stanie się regeneracja rozdzielaczy lub silników hydraulicznych. W przypadku poważnych uszkodzeń sama naprawa może nie wystarczyć i trzeba będzie dokonać wymiany części na nową. A wymiana zawsze będzie bardziej kosztowna niż regeneracja. Dlatego właśnie nie warto zwlekać z serwisem urządzeń hydrauliki siłowej.

fot2-min

Serwis urządzeń hydrauliki siłowej. Regeneracja pomp hydraulicznych krok po kroku

Jeśli w działaniu maszyny odkryjemy pierwsze symptomy nieprawidłowości, należy jak najszybciej skonsultować problem z serwisem. Pierwszym krokiem jest obejrzenie uszkodzonego podzespołu przez fachowca. Może się to odbyć w warsztacie po tym, jak dostarczymy tam pompę hydrauliczną, albo, w przypadku serwisu mobilnego, na miejscu, gdy serwisant przyjedzie obejrzeć maszynę i dokona wstępnej diagnozy. Specjalista sprawdzi, które elementy potrzebują naprawy i regeneracji. Być może usterka dotyczyć będzie tylko drobnego wycieku lub zagiętego węża. Może się jednak okazać, że szwankuje kilka części układu – w takim wypadku potrzebny będzie gruntowny serwis, a naprawa zajmie więcej czasu i pochłonie większą ilość pieniędzy.

Kolejny etap to rozebranie pompy hydraulicznej na części i dokładna analiza usterki. Serwisant przygotowuje dokumentację techniczną, zdjęciową oraz opisową, a następnie przystępuje do przygotowania zakresu prac i szacunkowej wyceny naprawy. Na tym etapie specjalista powinien skonsultować z klientem potencjalne rozwiązania. Podczas oględzin może się bowiem okazać, że niektóre części są co prawda jeszcze sprawne, ale w niedługim czasie będą wymagać naprawy. W takiej sytuacji klient powinien zadecydować, czy chce zająć się wszystkim od razu i zmniejszyć ryzyko rychłego powrotu do serwisu, czy naprawić tylko to, co konieczne do przywrócenia pompy do sprawności.

Jeśli na tym etapie wszystko jest już ustalone, mechanik przystępuje do punktu kulminacyjnego całego procesu, czyli do właściwej regeneracji podzespołów.

Na tym jednak praca serwisanta się nie kończy. Ostatnim etapem jest przeprowadzenie testów, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie, czy cały proces przebiegł poprawnie. Jeśli fachowiec nie stwierdzi żadnych uchybień, pracę można uznać za zakończoną.

fot3-min

Regeneracja pomp hydraulicznych – po czym poznać godny zaufania serwis?

Poszukując firmy, której powierzymy nasze podzespoły, nie powinniśmy kierować się wyłącznie niską ceną usługi. Należy zdawać sobie sprawę, że szukanie na siłę oszczędności i powierzanie zadania naprawy pomp nieautoryzowanemu mechanikowi może doprowadzić do wręcz odwrotnych rezultatów i zamiast zaoszczędzić, możemy być zmuszeni do szybkiego powrotu do serwisu, podczas gdy prace w przedsiębiorstwie znów będą musiały być wstrzymane. Poza tym bardzo istotną częścią procesu naprawczego są testy – bez ich wykonania nie można z całą pewnością stwierdzić, że problem został rozwiązany. Warto więc szukać serwisu, który takie testy zapewnia. Dobry mechanik powinien być również szczery z klientem – zakres prac oraz kosztorys powinny być jawne, a klient powinien móc skonsultować się ze specjalistą, który jest też po to, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.