pompa

Hydraulika siłowa jest niezastąpioną częścią mechanizmów w maszynach. Jej precyzyjność podczas pracy sprawiła, że jest wykorzystywana szeroko wszędzie, gdzie to tylko możliwe – od górnictwa po rolnictwo. Układy hydrauliczne ciągle się rozwijają i ulepszają, choć ich sposób działania jest ciągle taki sam. Na cały układ składa się wiele elementów, zaczynając od silnika i pompy hydraulicznej, a kończąc na przewodach i rozdzielaczach. Sercem jest oczywiście pompa hydrauliczna, która jednak do pracy potrzebuje zasilania przez silnik spalinowy bądź elektryczny. Jej funkcją jest przekształcenie energii mechanicznej w energię hydrauliczną. Następuje to podczas tłoczenia lepkiej cieczy, najczęściej oleju, w przewodach pod wysokim ciśnieniem. Ciecz jako czynnik roboczy przenosi energię, która pozwala na działanie siłowników. Pompy hydrauliczne w ten sposób zasilają wiele urządzeń w gospodarstwach rolnych czy na budowach. Ostatnie lata to rozpowszechnienie się hydrauliki siłowej, która swą niezawodnością przekonuje coraz więcej branż.

Pompy hydrauliczne – rodzaje

Pompy hydrauliczne można podzielić na kilka głównych rodzajów. Pompa hydrauliczna zębata występuje najczęściej, szczególnie w maszynach rolniczych. Dzieli się ona na trzy podrodzaje: pompy hydrauliczne o zazębieniu zewnętrznym, wewnętrznym i pompy hydrauliczne zębate gerotorowe. Kolejna to pompa hydrauliczna wielotłokowa. Należy do rodzaju bardzo wydajnych pomp, szczególnie gdy ciśnienie w układzie jest zwiększone. Gwarantuje wtedy najwyższą wydajność przy jednoczesnej wysokiej trwałości. W zależności od ułożenia tłoków względem wirnika, wyróżnia się pompy z tłokami ułożonymi promieniowo i osiowo. Pompy śrubowe są dość rzadkim rodzajem. Najczęściej spotyka się pompy dwu- i trzyśrubowe, rzadziej jednośrubowe. Stosuje się je w transporcie substancji niebezpiecznych, ale również substancji trudnych, takich jak farba. Kolejnym rodzajem są pompy łopatkowe. Występuje w nich podział na te działania pojedynczego oraz podwójnego. Dodatkowo pompy hydrauliczne łopatkowe działania pojedynczego dzielą się na te z wlotem zewnętrznym i wewnętrznym. Wykorzystywane są głównie w transporcie gazów i cieczy czystych.

naprawa pompy

Awaria pomp hydraulicznych – jakie są główne przyczyny?

Pompa hydrauliczna jest urządzeniem, które pracuje zawsze – bez względu na to, czy maszyna aktualnie pracuje, czy jest w stanie spoczynku. Taki stan rzeczy sprawia, że występowanie usterek zwiększa się. Mechanizm w ciągłym ruchu zużywa się szybciej, dlatego pomy są najbardziej narażone na usterki. Częstym sygnałem alarmowym jest przegrzewanie się pompy. Jeszcze częstszą zapowiedzią awarii jest niska moc maszyny. Ustalenie przyczyny zazwyczaj nie jest kłopotliwe. Winowajcą może być nieszczelny układ hydrauliczny lub jego zapowietrzenie. Kalibracja pompy często rozwiązuje problem. Jednak pompy hydrauliczne są nieustannie poddawane obciążeniu ciągłej pracy, przez co często zdarza się, że problem znika dopiero po regeneracji pompy. Długotrwałe działanie zużywa podzespoły, więc taki przypadek nie będzie sporadyczny. Do regeneracji pompy należy wybrać odpowiedni serwis, który wykona tę usługę.

naprawa2 (1)

Pompy hydrauliczne – co wiedzieć przed zakupem?

Zakup pompy hydraulicznej nie powinien być pochopny. Warto przeanalizować kilka kwestii zanim do tego dojdzie. Pompy hydrauliczne występują w wielu rodzajach. Każdy z nich jest przystosowany do konkretnych funkcji, gdzie sprawdza się najlepiej. Na początku należy więc określić, do czego nasza pompa będzie służyć. Kiedy będziemy mieli to już za sobą, powinniśmy dokładnie zapoznać się z ofertą produktów. Cena pompy hydraulicznej zależy od wielkości, jakości materiału i rodzaju. Nie należy jednak pochopnie decydować się na tańszy zakup. Zbytnia oszczędność nie będzie dobrym krokiem. Tanie pompy hydrauliczne z reguły są robione z gorszych, mniej wytrzymałych materiałów. Ich żywotność jest przez to mniejsza. Widać to dobrze, gdy pompy są eksploatowane mocno i regularnie. W czasie pracy mogą niemile zaskoczyć nas awarie, które, nawet jeśli niekłopotliwe, mogą w przyszłości zaowocować szybszym zużyciem całego mechanizmu. Dodatkowo uszczuplą one nasz portfel, a gdy ich przybędzie, okaże się, że za gorszy produkt finalnie zapłaciliśmy więcej. Za niską ceną stoi również niska wydajność, zazwyczaj spowodowana wielkością samej pompy. Warto poświęcić czas, żeby nasz wybór był jak najbardziej przemyślany. Unikniemy przez to nieprzyjemności związanych z wydatkami oraz będziemy mieli więcej pewności, że zakupiona przez nas pompa hydrauliczna posłuży znacznie dłużej.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.