Jak kontrolować gniew zanim on zacznie kontrolować Ciebie.
Większość wszystkiego co robimy i czujemy wpływa na nasze ciała i umysły. Czym więc jest gniew? Mówiąc najprościej jest to rodzaj emocji, która ma na celu coś zatrzymać lub uruchomić. Może pojawić się na przykład wtedy, gdy trzeba zablokować zagrożenie lub przejąć kontrolę nad daną sytuacją. W większości przypadków masz poczucie gniewu po tym jak interakcja staje się niesmaczna np. gdy nieporozumienie powoduje, że Twój czas się marnuje lub gdy ktoś narusza Twoje granice lub też zabiera coś Twojego.
Są chwile kiedy gniew jest właściwy – kiedy potrzebujemy chronić siebie lub innych. Pozwala innym wiedzieć, że ich zachowanie nie będzie tolerowane przez nas. Ale kiedy Twoja furia jest przewlekła lub nietypowa, albo jeśli używasz jej do zranienia kogoś, wówczas tworzy się tzw. toksyczny stres, który może popsuć Twoje zdrowie i relacje z innymi ludźmi. Jak temu zaradzić? Przeczytaj kilka wskazówek na temat radzenia sobie ze złością.
1. Priorytet czyli więcej snu.
Badania potwierdzają to co wszyscy wiemy. Bycie pozbawionym snu prowadzi do większej złości, wrogości i irytacji.
2. Idź na siłownię kilka razy w tygodniu.
Regularne ćwiczenia pomagają zmniejszyć gniew i uwalniają pozytywne endorfiny.
3. Jedz mniej fast foodów.
Ale nie chodź po domu głodny… Kiedy czujemy głód, często jesteśmy bardziej skłonni do agresji. Dzieje się tak dlatego, że gdy spada poziom glukozy we krwi to wyzwala się uwalnianie kortyzolu i adrenaliny w celu ściągnięcia glukozy do krwioobiegu. Hormony te wywołują uczucia lękowe i zdenerwowanie.
4. Wycisz się
Poświęć 15 do 30 minut dziennie na relaks swojego mózgu – coś w rodzaju medytacji. To w genialny sposób uspokaja Twój układ nerwowy.
5. Oddychaj.
Głęboki, powolny oddech naprawdę uspokaja ciało. Liczne badania sugerują, że utrzymuje on pewne neurony w Twoim mózgu odpowiednie za sygnalizowanie centrum pobudzenia Twojego ciała.
6. Policz do 10.
Racjonalny umysł porusza się znacznie wolniej. Daj mu więc czas na nadrobienie zaległości. Chłodzenie emocji również pozwala organizmowi uwolnić hormony, które przeciwdziałają wzrostowi stresu, gniewu i agresji.
8. Odwróć uwagę.
Po prostu zrób coś innego – przyjemnego czy zabawnego. Może to być przytulenie psa lub obejrzenie śmiesznego filmiku na YouTube.
Pamiętaj o tym że kontrolowanie swoich emocji jest możliwe na wiele różnych sposobów. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie radzisz sobie z tym – jak najszybciej.