Olej przepracowany – cenny lecz niebezpieczny
Olej przepracowany to zużyty olej silnikowy, który jest klasyfikowany jako odpad niebezpieczny. Odpady niebezpieczne, cechują się takimi właściwościami jak: łatwopalność, wybuchowość, rakotwórczość czy toksyczność, a ich niekontrolowane przedostanie się do środowiska, stanowi dla niego bezpośrednie zagrożenie, w tym również dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Jednocześnie, ten typ odpadów, stanowi cenny materiał do ponownego wykorzystania.
Olej przepracowany – Dlaczego niebezpieczny?
Szkodliwość oleju przepracowanego, wynika z jego składu chemicznego. Zużyty olej jest bogaty w silnie rakotwórcze wielopierścieniowe związki aromatyczne. Powstają one w procesie pirolizy węglowodorów, przy udziale wysokiej temperatury, wynikającej ze spalania paliwa silnikowego. Poza tym, w oleju pojawiają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, będące efektem eksploatacji, a także magazynowania czy transportowania. Wszelkiego rodzaju dodatki uszlachetniające, również wchodzą w reakcje, w wyniku których dochodzi do powstania m. in.:
- siarczków,
- tlenków metali,
- węglanów wapnia,
- węglanów magnezu,
- węglanów baru,
- tiofosforanów,
Nietrudno również o obecność związków metali, pochodzących najczęściej z elementów współpracujących. Jak widać, olej przepracowany zawiera wiele szkodliwych zanieczyszczeń pochodzenia chemicznego, których usunięcie jest konieczne, w celu dalszego jego wykorzystania.
Zużyty olej to cenny surowiec
Z uwagi na pochodzenie oleju, jest on wartościowym materiałem dla przemysłu petrochemicznego. Rerafinacja oleju przepracowanego, pozwala na oszczędzenie „świeżej ropy”, co wiąże się też ze znaczną oszczędnością energii. Okazuje się, że wyprodukowanie 1 kg regenerowanego oleju bazowego jest możliwe, przy wykorzystaniu mniej niż 30% energii potrzebnej do wytworzenia 1 kg bazowego oleju z ropy naftowej. Dlatego właśnie tak ważna jest prawidłowa utylizacja oleju przepracowanego, poprzez przekazanie go firmie specjalistycznej, której zadaniem jest odbiór odpadów niebezpiecznych. Przyczynia się to w dużym stopniu, do zachowania nieodnawialnych źródeł energii. Przynosi mnóstwo korzyści nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, lecz także w aspekcie ochrony środowiska naturalnego.
Nieprawidłowa utylizacja odpadów niebezpiecznych, stanowi bardzo poważne zagrożenie
Dla przykładu, wystarczy zaledwie 1 kg oleju przepracowanego, aby 5 mln wody stało się niezdatnych do picia. Spalenie oleju powoduje emisje związków manganu, cynku, ołowiu, siarki, fosforu oraz chloropochodnych. Odpady ropopochodne wymagają szczególnej staranności w kwestii ich gospodarowania. W pewnym stopniu, przyczynia się to do ograniczenia zależności przemysłu petrochemicznego, od źródeł ropy naftowej.
Więcej informacji na temat utylizacji odpadów niebezpiecznych: modeko.net.pl